https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Porządek na biurku czy artystyczny bałagan?


Biurko to jedno z niezbędnych i bardzo ważnych narzędzi do pracy asystenckiej. Dodatkowo biurko towarzyszy nam od czasów wczesnoszkolnych. Okazuje się jednak, że narzędzie, które ma nam pomóc, w dużym stopniu nam utrudnia pracę bądź rozprasza.

Jak dbać o porządek na biurku?

My proponujemy słynną metodę sprzątania biurka 5S. Jej nazwa wzięła się z pierwszych liter słów, które określają kolejne etapy:

  • Selekcja – dzielimy rzeczy na potrzebne i niepotrzebne, pozbawiając się tych drugich z miejsca pracy,
  • Systematyka – rzeczy powinny być utrzymane w porządku, aby można było łatwo z nich korzystać,
  • Sprzątanie – zachowanie czystości w otoczeniu i miejscu pracy,
  • Standaryzacja – porządek oraz sprzątanie staje się naszym zwyczajem,
  • Samodyscyplina – stosowanie się do własnych postanowień.

Co daje nam porządek na biurku?

Przede wszystkim nasz mózg, gdy ma mniej rozpraszaczy dookoła siebie, lepiej się koncentruje, a więc czystość i porządek są ważnym elementem do efektywnej pracy. Warto mieć wszystko poukładane i stały schemat odkładania rzeczy na miejsce. Daje to poczucie, że doskonale wiesz co gdzie leży i mniej czasu zajmuje Ci szukanie rzeczy. 

Nawyk sprzątania 

Zachęcamy, aby sprzątanie stało się Twoim stałym nawykiem, który będzie Ci towarzyszył każdego dnia. Nie trzeba od razu sprzątać codziennie biurka z kurzu – wystarczy to robić raz lub dwa razy na tydzień. Codziennie skupmy się na odkładaniu rzeczy na miejsce i to już w dużym stopniu pomoże nam w zachowaniu czystości. Generalne sprzątanie biurka zalecamy robić raz na miesiąc, wtedy wszystkie rzeczy układamy na podłodze i zaczynamy robić selekcję rzeczy, które się tam znajdują. 

Warto robić generalne sprzątanie biurka, ponieważ, jak doskonale pamiętamy zjawisko entropii z fizyki, bałagan robi się sam.

Jeśli myślisz o wprowadzeniu zmian w swoim życiu polecamy również nasz artykuł o rutynie: https://assisteo.pl/rutynowe-czynnosci-dobro-czy-zlo/

Bliżej możesz również możesz nas poznać na naszym facebooku: https://www.facebook.com/Assisteo.VA