https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Rutynowe czynności – dobro czy zło?


Czym są rutynowe czynności?

Jak się okazuje około 40-45% naszych codziennych czynności determinują nawyki – inaczej nazywane przyzwyczajeniami. Pomimo tego, że wydaje nam się, że to my jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie czynności, jakie wykonujemy. Rutynowe czynności to tak naprawdę czynności, które nas ukształtowały przez lata. 

Różnica między nawykiem a rutyną

Trzeba też odróżnić od siebie nawyki i rutynę, a w tym pomoże nam słownik Języka Polskiego:

  • nawyk «nabyta skłonność do sprawniejszego, bardziej mechanicznego wykonywania jakiejś czynności»
  • rutyna «postępowanie lub wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów»

Inaczej mówiąc nawyk to wyuczone czynności, które później tworzą rutynę. Dobrym przykładem tutaj będzie parzenie kawy po pracy – to nawyk, ale parzenie kawy, sprawdzanie skrzynki pocztowej, oraz następnie przeglądanie mediów społecznościowych – to rutyna.

Rutyna jest dobra czy zła? 

Nie da się na to odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ czasem nasza rutyna jest monotonna i nie możemy się z niej uwolnić. Rutyna to narzędzie, które może pomóc nam w doskonaleniu siebie, jednak trzeba bardzo skrupulatnie do niej podejść, ponieważ tylko z takim podejściem nauczymy się słuchać siebie. Dodatkowo zrozumiemy czego nasze ciała potrzebują.  

Czy ciężko zmienić czynności rutynowe?

Tak! Jednak nie jest to niemożliwe. Musimy bardzo mocno skupić się na nowych nawykach, które chcemy osiągnąć i skrupulatnie notować swoje postępy. Zacząć najlepiej od zmiany jednej czynności i stopniowo zwiększać ilość zmian. Niestety w momencie, kiedy będziemy chcieli zmienić całą rutynę na raz, możemy bardzo szybko zrezygnować, ponieważ jak wcześniej zostało wspomniane – rutyna składa się z nawyków. 

Przede wszystkim pamiętaj, że Twoje rutynowe czynności mają pasować do Ciebie – więc nie bój się próbować!

Zapraszamy też do naszego artykułu odnośnie kalendarzy https://assisteo.pl/kalendarz-papierowy-czy-elektroniczny/.

Więcej informacji i zdjęć z pracy wirtualnej asystentki znajdziesz na naszym facebooku.