https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Jak skutecznie wyznaczać sobie cele?


Na początku roku z olbrzymią dawką motywacji bardzo ambitnie określamy swoje cele. Jednak, czy aby na pewno robimy to w odpowiedni sposób? Często zapisujemy kilka słów na kartce bez większego ładu i składu. I na koniec roku, jak znajdziemy taką kartkę przypominamy sobie to, co mieliśmy zaplanowane na rok, który właśnie się kończy.

Więc jak skutecznie wyznaczać sobie cele i je realizować? 

Proponujemy Ci metodę, którą zrealizujesz w 7 krokach. 

Kartka i długopis. 

Banalne, ale za to jakie skuteczne! Najlepiej zapisywać swoje cele na kartce niż na telefonie lub komputerze –  to ma być czas dla Ciebie. Potrzebujesz podejść do tego kroku kilka razy? Nie ma problemu. Pamiętaj, aby robić to w spokoju i ciszy, aby ten czas był dla Ciebie i Twoich myśli. Zachęcamy również do zaparzenia sobie do tego herbaty lub kawy. Spróbuj zapisać na kartce wszystko, co pamiętasz:

 • cele, jakie posiadałeś w przeszłości niezależnie od tego, czy udało się je zrealizować, czy nie 
 • wszystkie sukcesy i porażki, które tkwią Ci w głowie 
 • mocne i słabe strony (przy mocnych zawsze mamy największy problem)
 • co w życiu jest dla Ciebie ważne
 • hobby i zainteresowania
 • oraz to, czego oczekujesz od przyszłości – marzenia
Analiza zapisanych informacji. 

Po zapisaniu wszystkich informacji przeanalizuj je: które były dobre, która z sytuacji sprawiła Ci radość i przyjemność, która z nich dała Ci powera do działania oraz zmotywować do dalszej pracy. Może była sytuacja, która Cię drażniła, albo wzbudza w Tobie złość nawet teraz.

Odpuść.

To jest moment, kiedy po zapisaniu i przeanalizowaniu informacji musisz od nich odpocząć. Postaraj się skupić na czymś innym, zrób coś dla siebie. Po prostu staraj się nie myśleć o tym wszystkim, Twój umysł musi sam się z tym uporać, poukładać i co najważniejsze – wszystkie informacje w Twojej głowie muszą dojrzeć. 

Wyznacz swój cel. 

Nieważne jaki i ile może on Ci zająć. Każdy nawet najmniejszy cel jest wart, aby go sobie wyznaczyć. Możemy Ci zaproponować metodę SMART, która jest polecana w wielu środowiskach. 

 • Specific (cel ma być sprecyzowany, konkretny, jasno określony)
 • Measurable (jaki jest mierzalny wyznacznik, który pokaże, że wyznaczony cel został osiągnięty)
 • Achievable (osiągalny dla Ciebie, biorąc pod uwagę Twój kontekst życiowy)
 • Relevant (ważny, właściwy dla Ciebie, zgodny z Twoimi wartościami i przekonaniami)
 • Time-bound (określony w czasie – cały projekt lub jego poszczególne części powinny mieć swój deadline).
Rozłóż go. 

Postaraj się rozłożyć swój cel na kilka mniejszych celów, ponieważ im zadania są mniejsze, tym lepiej i łatwiej będzie można je zrealizować. Zamiast jednorazowo poświęcać na daną czynność 3 godziny w ciągu dnia postaraj się robić daną czynność codziennie np. przez 15 minut. 

Plan działania – najtrudniejsze. 

Myślisz sobie: no dobra, ale mój harmonogram jest zajęty a przecież doba nie zwiększyła się o dodatkowe dwie godziny. Dlatego też tak ważny jest punkt powyżej! Musisz dopasować osiąganie swoich celi do życia, jakie prowadzisz, a może jest jakaś czynność, którą zabiera Ci czas, jest niepotrzebna, a praktycznie codziennie widnieje w Twoim harmonogramie. Warto przeanalizować swój dotychczasowy harmonogram dnia. 

Do dzieła!

Teraz gdy wszystko jest już zapisane i zaplanowane nie zostało nic innego, jak realizacja swoich celów. 

Może się zdarzyć, że nadejdzie chwila słabości lub noga nam się powinie i to jest normalne. Trzeba jednak po wszystkim wstać, otrząsnąć się i iść dalej przed siebie. W trakcie realizacji swoich celów musisz okazać sobie wiele cierpliwości i spokoju. 

W skutecznej realizacji wyznaczania celów może pomóc również kalendarz, polecamy nasz wpis: https://assisteo.pl/kalendarz-papierowy-czy-elektroniczny/ .
Jeśli chcesz poznać nasz zespół bliżej zapraszamy na naszego Facebooku: https://www.facebook.com/Assisteo.VA.