https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Fomo, czym jest i jak je zwalczyć?


Czym właściwie jest syndrom FOMO?

Fomo (z ang. Fear Of Missing Out) oznacza strach przed tym, że coś nas ominie. Jest to swego rodzaju choroba cywilizacyjna, która bardzo się rozwinęła od czasu powstania mediów społecznościowych. Czym się objawia FOMO? Między innymi ciągłym sprawdzaniem telefonu, odczuwaniem dużego lęku na myśl, że jakieś ważne informacje mogą zostać przez nas przegapione. Co ciekawe FOMO może powodować  objawy somatyczne, takie jak nudności czy zawroty głowy.

Kiedy FOMO staje się problemem?

Ciężko określić konkretną granicę, ale na pewno problem pojawia się, gdy przeglądanie mediów społecznościowych staje się dla nas priorytetem i przez to zaniedbujemy inne nasze obowiązki. Również wyżej wspomniane objawy somatyczne powinny zwrócić naszą uwagę. Dodatkowo, gdy czujemy, że nie możemy się oderwać  i spędzamy czas na telefonie w gronie znajomych czy miejscach takich jak praca, szkoła czy kino.

Jak sobie pomóc, gdy doświadczamy FOMO? Najważniejsza jest samoświadomość, musimy zdać sobie sprawę z tego, że za dużo czasu spędzamy w telefonie. Następnym krokiem jest ograniczenie czasu przed ekranem. Oczywiście żyjemy w świecie mediów, więc nie jest to łatwe, ale jak ze wszystkim, powinniśmy zachować równowagę.

Wdrożenie w życie JOMO JOMO (z ang. Joy Of Missing Out) jest przeciwieństwem FOMO i polega na odcięciu się od mediów i wyciszeniu. W JOMO chodzi przede wszystkim na skupienie się na realnym świecie. Wycisz telefon, laptopa. Spędź czas z rodziną, przyjaciółmi, wyjdź na spacer, poczytaj książkę, zrelaksuj się w wannie, zrób jogę. Masz miliony możliwości na to, by się odciąć i ‘’zregenerować’’. Dzięki takiemu wyciszeniu będziesz bardziej efektywny, kreatywny i wypoczęty.