https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Delegowanie zadań – jak skutecznie to robić?


W dużej mierze przedsiębiorcy, szczególnie właściciele małych firm, boją się delegować zadania. Powoduje to, że przedsiębiorcy biorą zbyt dużo na swoje barki, co później skutkuje mniejszym zaangażowaniem w pracy. Bardzo często również brakiem czasu dla rodziny i poczucie, że z niczym się “nie wyrabiają”. 

Na czym polega delegowanie zadań? 

To przekazywanie zadań innej osobie. Należy pamiętać, że osoba delegująca jest odpowiedzialna za wykonanie danego zadania. Jak wynika z definicji, kluczowe tutaj są: uprawnienie oraz odpowiedzialność. Problem leży w odpowiedzialności, ponieważ osoba delegująca ma świadomość, że to ona jest odpowiedzialna za wynik końcowy zadania, które chce oddelegować – to jest w głównej mierze powód, że przedsiębiorcy wolą “załatwiać wszystko na własną rękę”.

Co nam pomoże w delegowaniu? 

Na samym początku powinniśmy zrobić analizę naszych zadań. Konkretnie musimy wypisać wszystkie zadania i zdecydować, które z nich mogą zostać oddelegowane. 

Trzeba również zastanowić się nad doborem osoby do wykonania delegowanych zadań, ponieważ powinniśmy ufać tej osobie i mieć świadomość czy, aby na pewno poradzi sobie z zadaniem. Warto zrobić audyt pracowników pod kątem ich słabych i mocnych stron, co ułatwi dobór poszczególnych zadań. Czasem jest również możliwość delegowania zakresu uprawnień i tutaj podobnie jak w przypadku zadań – trzeba na spokojnie wszystko przeanalizować. 

Delegowanie zadań jest trudne, jednak może przynieść sporo korzyści firmie jak i zmienić nastawienie wśród pracowników. Pamiętaj, że nie musisz być we wszystkim najlepszy i spokojnie część swojej pracy możesz delegować innym. Jak lubisz mieć wszystko pod kontrolą zapraszamy na wpis o prowadzeniu kalendarzy: https://assisteo.pl/kalendarz-papierowy-czy-elektroniczny/

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa daje możliwość, abyśmy współpracowali z osobami, które sami wybraliśmy do zespołu. Więc dlaczego mielibyśmy im nie zaufać?

Na naszym Facebooku znajdziesz więcej treści pomocnych w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, jak i w jego rozwoju np. na mediach społecznościowych – https://www.facebook.com/Assisteo.VA.