https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Czy to już PRACOHOLIZM?


Pracoholizm to uzależnienie, które na pozór może być odbierane jako zaleta. W końcu pracownik, który lubi swoją pracę i bardzo się w nią angażuje to idealny pracownik, czyż nie?

No właśnie. Oczywiście ważne jest to, by lubić swoją pracę i czerpać z niej satysfakcję, jednakże trzeba uważać, by nie zapomnieć o życiu poza pracą.

Jak rozpoznać pracoholizm?

  • Osoba, która jest pracoholikiem bardzo dużo pracuje (często zbyt dużo).
  • Bierze na siebie każde możliwe zadanie, zapełnia sobie czas pracą tak, że nie ma wolnych chwil na inne chociażby prywatne obowiązki czy przyjemności.
  • Dla pracoholika jedynym słusznym tematem do rozmów jest praca. Najchętniej mówiłby tylko o niej, bo jest to niekończący się i wyłącznie interesujący temat. Jednak czy, aby na pewno również dla słuchaczy?
  • Kontrola to coś naturalnego dla pracoholika. Musi kontrolować każde zadanie, by mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem.
  • Z powyższą cechą wiąże się perfekcjonizm. Pracoholicy to perfekcjoniści – jednak nierzadko w nadmiernym stopniu. Przez to, że żyją niemalże tylko i wyłącznie pracą – źle znoszą porażki.
  • Osoby, które za dużo pracują mają problem z odpoczynkiem. Nie potrafią zrelaksować się w 100%. Wyjazd na wakacje? Spotkanie ze znajomymi? Wyjście do kina? To wszystko wiąże się z nieustannym myśleniem o pracy. Wszystko, co nie jest z nią związane powoduje wyrzuty sumienia i brak energii.
  • Pracoholik często zaniedbuje kontakty międzyludzkie. Woli poświęcić spotkanie z przyjaciółmi na rzecz spędzenia kolejnej godziny w pracy. Co gorsza, zapomina również o sobie i swoim zdrowiu. Nieregularne jedzenie i mała ilość snu to często standard w codzienności pracoholika.
  • Takie osoby również nie zdają sobie sprawy z tego, ile czasu pracują. Są pochłonięci zadaniem na tyle, że nie odczuwają upływu czasu.
  • Pracoholicy mogą być czasami agresywni, np. w momencie, kiedy ktoś będzie krytykował ich, ich pracę czy sposób w jaki funkcjonują.

Pracoholizm jest chorobą, uzależnieniem, które trzeba leczyć. W pierwszej kolejności trzeba sobie uświadomić uzależnienie od pracy, zaakceptować to i chcieć leczyć. Nie można bagatelizować pracoholizmu, gdyż w późniejszym etapie może doprowadzić do problemów w życiu osobistym lub nawet do poważnych chorób.

Nie ma konkretnego schematu osoby, którą może dopaść te uzależnienie. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie sytuacji i dbanie o work-life balance, czyli równowagę między pracą a domem.

Jakiś czas temu pojawił się na naszym Facebooku post o work-life balance, więc jeśli jesteś zainteresowany tym tematem to zachęcamy do przeczytania! https://www.facebook.com/Assisteo.VA/photos/a.173978774497686/358841979344697/