https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Multichannel vs Omnichannel


Słyszałeś kiedyś o którymś z tych pojęć?

Bardzo łatwo można je pomylić, gdyż z pozoru wydają się niemalże identyczne, jednak w praktyce istotnie się różnią.

Zarówno Multichannel jak i Omnichannel to działania, poprzez które możemy dotrzeć do klienta na wszystkie możliwe sposoby. Czy to przez media społecznościowe, maila, blog, telefon, kontakt osobisty itp.

Jednak to co wyróżnia Multichannel to to, że każdy z powyższych kanałów działa niezależnie. Treści zamieszczane na każdym z nich nie muszą być spójne, a co za tym idzie nie jest potrzebna strategia marketingowa. Istotą Multichannel jest możliwość wybrania przez potencjalnego klienta kanału, który jest dla niego najlepszy. Ta koncepcja skupia się więc na tym, by tych kanałów było jak najwięcej, aniżeli na relacjach z klientami.

W odróżnieniu od Omnichannel…

… który również opiera się na dotarciu do jak największej grupy odbiorców na różne możliwe sposoby, jednak z tym wyjątkiem, że między kanałami musi być integracja i treści muszą się nawzajem uzupełniać – tworząc przy tym spójną całość. Strategia Omnichannel stawia w centrum klienta i opiera się na nawiązywaniu z nim długotrwałych relacji.

W sytuacji kiedy prowadzimy sprzedaż internetową i stacjonarną należy koniecznie pamiętać o takiej samej ofercie, cenach itp.

Multichannel vs Omnichannel – co lepsze?

W praktyce Multichannel może być problematyczny. Często za każdy kanał odpowiedzialna jest inna osoba, co może (oczywiście nie musi) prowadzić do powielania treści czy dużych kosztów. Klienci mogą być przez to sfrustrowani i niezbyt przyjaźnie odbierać markę. W komunikacji Omnichannel natomiast wszystko zamyka się w wyborze odpowiedniego systemu, który zrzesza określone kanały dystrybucji, dzięki czemu problem znika. 

Obecnie istotne jest, żeby zamieszczane treści były przejrzyste dla odbiorcy, spójne i przemyślane, z tego względu to Omnichannel jest częściej spotykanym działaniem. 

Odwiedź nasze media społecznościowe, by być z nami na bieżąco!

Instagram: https://instagram.com/assisteo_wa?utm_medium=copy_link
Facebook: https://www.facebook.com/Assisteo.VA

Zachęcamy również do przeczytania ostatniego wpisu na naszym blogu „Czy to już PRACOHOLIZM?”:
https://assisteo.pl/czy-to-juz-pracoholizm/